Lista postów

Menue rozwijane

czwartek, 24 listopada 2016

Wycena Rękodzieła

Witam,
Zacznę od tego ,że jest to mój pierwszy post na moim blogu.Dopiero się uczę go prowadzić dlatego proszę o wyrozumiałość i podpowiedzi jakich tematów dotknąć bądź o czym nie pisać.
W ciągu trwania mojego małego stażu " szydełkowego " , natknęłam się z tematem dotyczącym wyceny rękodzieła i to nie chodzi tylko o robótki szydełkowe ale o całokształt.
Temat jest dla mnie drażliwy , dlaczego ? a no dlatego ,że potencjalni klienci myślą (dodam że nie wszyscy) ,że zrobienie czegoś na szydełku to w sumie nic takiego i powinno kosztować grosze !
To jakaś porażka , ponieważ ludzie tak myślący są w błędzie . Są nieświadomi tego ile czasu i pracy wkładamy w każdą pracę. A cena !Niektórzy robią takie wielkie oczy , jak powiesz ile chcesz za daną rzecz, wtedy czujesz się jak idiotka,niedoceniona i tp. 
A teraz przedstawię wam jak ja wyceniam swoje pracę ,właściwie to jest bardziej informacja dla osób które chcą bądź kupują rękodzieło.
A więc , na początek trzeba zrobić kosztorys, czyli:

1. Materiał potrzebny do wykonania robótki,np. pracujemy nad maskotką, maskotka która posiada 5 kolorów: spodenki zielone,ciało beżowe,sweterek : kolor żółty i biały, nosek brązowy .
I już mamy 5 motków włóczki.

2. Bezpieczne oczy , ceny są różne .

3. Wypełnienie 

4. Czas ,zawsze najdłużej zajmuje mi przyszywanie elementów ,dlatego warto zadać sobie pytanie ile chciałabyś zarabiać na godzinę

5. Koszt zamówienia włóczki i  rzeczy potrzebnych do zrobienia zamówienia.

I teraz proszę sobie wyobrazić ,że niektórzy chcieliby za taką maskotkę ,przyjmijmy że ma 30 cm wysokości zapłacić najlepiej 50 zł albo mniej! 
Nikt nie zastanowi się ile dłubałaś tą robótkę.

Ale wiem dlaczego tak jest, otóż według mnie tak jest przez to że niektórzy wykonawcy wychodzą z założenia że i tak siedzę w domu to zrobię i sztucznie zaniżają ceny. bo nigdy nie robili kosztorysu takiego jak powyżej.Gdyby zrobili ,to inaczej by na to spojrzeli. A przecież my tworzymy to nie chińska masówka , tylko Rękodzieło
A rękodzieło powinno mieć swoją cenę,ponieważ nawet gdy używasz schematu to nigdy dana rzecz nie jest identyczna, nasze robótki są unikatowe i tak czasochłonne .
Myślę ,że trzeba się uodpornić na takie rzeczy bo co nam pozostało, czasami lepiej zostawić sobie robótkę w domu albo podarować bliskiej osobie niż sprzedać za grosze. 

Jeżeli tego posta czytają potencjalni klienci to zwracam się z prośbą o zastanowienie się za nim stwierdzicie, że jest za drogo czy na przykład u chińczyka widziałam coś podobnego.   

Pozdrawiam

Ps. Piszcie w komentarzach co o tym myślicie, czy podzielacie moje zdanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz